چرا از اینستاگرام پزشکان،برای بعضی از آن ها مریض نمیاد؟

جذب مریض از اینستاگرام پزشکان

امروزه با افزایش تعداد کاربران رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام در ایران، بسیاری از افراد سعی می‌کنند که بسیاری از نیازهای روزانه و اولیه شان را از طریق گشت و گذار در فضای قدرتمند و جذاب اینستاگرام تامین کنند.  این نیاز می تواند پیدا کردن یک پوشاک مناسب باشد، پیدا کردن یک رستوران مناسب باشد، یا حتی پیدا کردن یک پزشک یا دندان پزشک مناسب باشد که در اینجا اینستاگرام پزشکان نقش عمده ای را ایفا می کند.

تحقیقات نشان داده که ۸۸ درصد افراد قبل از مراجعه به پزشک در اینترنت در مورد بیماری خود جستجو میکنند  و ۴۱ درصد بیماران ادعا کرده اند که پزشک یا مرکز درمانی خود را از اینترنت و فضای مجازی پیدا کرده اند. پس چرا اینستاگرام، این رسانه تبلیغاتی پر قدرت ، با وجود آمارهای ارائه شده، به بعضی از پزشکان روی خوش نشان نمی دهد؟ در ادامه به چند دلیل عمده ای که باعث به وجود آمدن این اتفاق می شود ، اشاره می کنیم.

۱ . استفاده از محتواهای تخصصی در اینستاگرام پزشکان

لازم است به این نکته توجه کنیم که شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام فضایی برای ارتباط میان افراد است. بنابراین باید از محتواها به گونه ای تهیه و استفاده شود که سبب شود مخاطبان و یا به عبارتی مشتریان بالقوه شما به دنبال شما بیایند و جذب شما بشوند.

 تولید محتوا و محتوا سازی در اینستاگرام باید بیشتر در جهت سرگرمی و لذت بردن مخاطبان صورت بگیرد. همین موضوع باعث شده که بسیاری از پزشکان در تهیه محتوا و همینطور محتواهای تبلیغاتی برای بیماران در اینستاگرام مشکل داشته و ایده ای برای تولید محتوا نداشته باشند و حتی ممکن است ندانند که چه محتوایی مورد پسند مراجعین بالقوه واقع می شود. به همین دلیل اینستاگرام پزشکان خشک و بی روح شده.

لازم است قبل از تولید هر محتوایی سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. محتوای پیج من قرار هست توسط چه افرادی دیده شود و آنها را جذب کند
  2. آیا آن افراد اکثرا زن هستند، مرد هستند، رنج سنی شان در چه حدودی هست و . . .
  3. مخاطبین پیج من چه عادت های رسانه ای دارند؟ از چه موضوعاتی خوششان می آید؟

یعنی باید پیج اینستاگرام پر از جوک و لطیفه باشد؟

اشتباه نشود، منظور من این نیست که پیج شما پر از مطالب طنز و شوخی شود چون که مخاطب خوشش می آید، کاملا واضح هست که افراد شما را به این دلیل دنبال می‌کنند که از مطالب علمی به روز استفاده کنند ولی در نظر داشته باشید که فقط قراردادن مطالب پزشکی، پیج را خشک و بی روح می کند و برای مخاطب یکنواخت و کسل کننده می شود. برای مدیریت یک پیج اینستاگرام پزشکی، بیش از ۸۰ نوع محتوا وجود دارد که استفاده از مطالب علمی و موضوعات پزشکی یکی از انواع محتواها می باشد.

موضوعاتی مانند استفاده از مطالب انگیزشی، تهیه ویدیو از مطب، ویدیوهای رضایتمندی بیماران، تهیه مطالب تبلیغاتی پزشکی، معرفی کادر درمانی، معرفی پیجهای اینستاگرام سایر پزشکان، معرفی پیجهای اینستاگرام پزشکی و دندانپزشکی معتبر در دنیا، اشاره به اتفاقهای مهم روز و…. می تواند به موضوعات محتوای پیج اضافه شود که پیج اینستاگرام پزشک یا دندانپزشک، از حالت یکنواختی خارج شود

۲ . تمرکز بر افزایش فالوور و لایک و . . .

اساس کار اینستاگرام و همینطور اینستاگرام پزشکان بر مبنای روابط میان افراد است که در آن بیزینس ها و کسب و کارها جایی ندارند ولی می بینیم که به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای ارتباطی و تبلیغات پزشکی در ایران شناخته می‌شود که همه افراد علاقه مندند که برای موفقیت در اینستاگرام و افزایش درآمد، یک پیج پزشکی بی رقیب داشته باشند که فالوورهای بالایی داشته باشد.

اینستاگرام پزشکان چطور برایشان درآمدزایی خواهد داشت

شما پزشک یا دندانپزشک محترم می توانید با روشهای مختلف افزایش فالووربه هر میزان که تمایل داشته باشید تعداد فالوورهای خود را بالا ببرید. با افزایش فالوور می‌توانید این توقع را داشته باشید که مطب یا کلینیک تان شلوغ شده و به دنبال آن با سود بیشتری مواجه خواهید شد.

ولی صرفا با تکیه به روشهای افزایش فالوور و افزایش لایک و… برای یک پیج اینستاگرام پزشکی، تعداد مریض های یک کلینیک افزایش پیدا نمی کند. احتمالا بعد از یک مدت، شما یک پیج اینستاگرام با فالوور و لایک بالا دارید، ولی درآمدزایی که مهمترین اصل بقای یک کسب و کار هست را ندارید.

حتما بخوانید : تبلیغات پزشکی، مثل جراحی پلاستیک، ۳ نکته فوق تخصصی دارد

امروزه مردم با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه هستند و به نسبت قبل هوشمندتر شدند. فرق یک پیام تبلیغاتی پزشکی را با یک پیام آموزشی پزشکی، به راحتی تشخیص می دهند. شما در درجه اول باید کمک به مردم را ،اصل کار خود قرار دهید. این مهم، با ارائه اطلاعات پزشکی مناسب، افزایش آگاهی مردم نسبت به موضوعات و مسائل مورد نیازشان، ارتباط موثر با مخاطبین و. . . اتفاق می افتد. اگر این اصل رعایت شد حالا میتوانیم با افزایش فالوور و لایک پیج مان، منتظر افزایش درآمد هم باشیم.

۳ . نبود استمرار در به روز رسانی اینستاگرام

امروزه بسیاری از پزشکان و کلینیک ها، چه جدید و چه باسابقه‌ای طولانی به دنبال افزایش درآمدزایی مجموعه شان هستند ولی نمی‌دانند که باید جذب مریض خود را بالا ببرند

در همین اوضاع که بسیاری از پزشکان از کمبود مریض می نالند، خیلی ازهمکاران آنان وضعیت مطلوبی دارند و به قولی جای سوزن انداختن در مطب شان نیست و نوبت های جدید برای سال بعد داده می شود.

علت چیست

علل زیادی برای این موضوع مطرح شده مانند برخورد نامناسب، محیط غیر حرفه ای، کیفیت کار پزشک و . . . ولی مهمترین آنها، نبود استمرار در بروزرسانی پیج و ارتباط با مخاطب هست. بسیاری از پزشکان برای جذب مراجعین جدید، هزینه های هنگفتی را برای تبلیغات پزشکی صرف میکنند که اکثر آنها زودبازده ولی کوتاه مدت هست. ولی هیچ کاری، جایگزین بروزرسانی و تولید محتوای مستمر نخواهد شد، در صورتی که اینستاگرام پزشکان در این مورد نقش عمده ای ایفا می کند.
آمارهای مختلفی در زمینه بازاریابی پزشکی مطرح شده که یک مخاطب چند باز باید از سمت شما یک پیام تاثیرگذار ببیند تا تبدیل به مریض شما شود. ۳ بار، ۷ بار، ۲۰ بار ، تحقیقات مختلف آمارهای متفاوتی ارائه داده اند ولی موضوعی که در آنها یکسان است، اینست که هیچکدام با یک بار موافق نبوده اند.

تکرار و تاکید یک کلید جادویی هست که برای هر پیامی که شما می خواهید در ذهن مشتری جای دهید ، مفید است، این پیام میتواند این باشد که “برای درمان به من مراجعه کن”

نتیجه؟ اینستاگرام پزشکان خوب هست؟

امروزه شغل پزشکان به گونه ای است که برای ایجاد یک تصویر حرفه ای از خودشان لازم است که روش های تبلیغاتی مناسب را در موقعیت های اجتماعی مختلف به کار ببرند.  

قطعا یکی از مناسب ترین فضا ها در میان این شبکه های اجتماعی، اینستاگرام می باشد. اگر تا این زمان فقط به عنوان یک کاربر معمولی در این شبکه ها فعالیت داشته اید وقت آن رسیده که یک پیج اینستاگرام پزشکی حرفه ای طراحی کرده و با انجام تکنیکهای مختلف مانند تولید محتوای پزشکی برای اینستاگرام، انجام تبلیغات هدفمند ، ارتباط موثر با بیماران در اینستاگرام و . . . یک قدم جلوتر بگذارید و از این موقعیت به بهترین نحو ممکن استفاده نمایید.

با ما تماس بگیرید تا علاوه بر ارائه مشاوره پزشکی، تجربه بیش از ۱۵۰پروژه انجام شده برای پزشکان و دندان پزشکان، کلینیک ها و بیمارستانها ،شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی را خدمتتان ارائه نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *