بازاریابی مجازی پزشکی

بازاریابی مجازی پزشکی

امروزه فضای مجازی به علت گستردگی و مزایای بی شماری که دارد مورد توجه پزشکان قرار گرفته است. بازاریابی از مباحث روز دنیا بوده و تبلیغات پزشکی و دندان پزشکی با توجه به پیشرفت های حاصل در زمینه بازاریابی دیجیتال بهتر از گذشته شده است. در این مقاله در مورد بازاریابی مجازی پزشکی صحبت می کنیم.

بازاریابی مجازی پزشکی چیست

بازاریابی مجازی پزشکی امروزه تبدیل به مسئله مهمی در زمینه ارتباطات و فضای آنلاین شده و روزانه تبلیغات بسیاری را در اینستاگرام برای پزشکان و دندان پزشکان می توان دید. این مدل بازاریابی توانایی ها و مزایای بسیاری دارد. از جمله مزایای آن میتوان به ارتباط بسیار سریع و عدم نیاز به حضور افراد در مطب پزشکان اشاره کرد. مبحث بازاریابی به طور کلی نوع ارتباط با مشتریان و نحوه داد و ستد محصولات، خدمات و پول را بیان می کند. شما در هر زمینه ای که بخواهید فعالیت داشته باشید حتما با موضوع بازاریابی به خصوص بازاریابی در فضای مجازی و تبلیغات سر و کار خواهید داشت.

بازاریابی فضای مجازی پزشکی، به صورت دورکاری انجام می شود

بازاریابی مجازی پزشکی ابزاری برای رسیدگی به وضعیت کلی بیماران می باشد و در کشورهای توسعه یافته بیشتر از سایر کشور ها مورد استفاده می باشد و مباحث بسیار گسترده ای در این زمینه مطرح می باشد که ما در این نوشته سعی می کنیم به طور خلاصه به برخی فواید و نکات مربوط به بازاریابی مجازی پزشکی بپردازیم.

در منابع مختلف معتبر خارجی موضوع بازاریابی مجازی پزشکی مطرح است و نوشته ها بر این تاکید دارند که آینده بهداشت جهانی از مسیر بازاریابی مجازی پزشکی عبور می کند . در واقع می توان چنین بیان کرد که ورود به حوزه فضای مجازی بازاریابی در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام در سال ۲۰۲۴ بیشتر از مراجعه حضوری به پزشکان مطرح است. این مبحث خود نشان دهنده پیشرفت و گرایش هر چه بیشتر افراد با فرهنگ های مختلف و شرایط متفاوت جهت ورود در زمینه بازاریابی مجازی پزشکی است.

تقسیم بندی بازاریابی مجازی پزشکی

بازاریابی مجازی پزشکی موارد زیر را شامل می شود:

  • پزشکی از راه دور که بیماران و مراجعه کنندگان از طریق تلفن یا تماس تصویری با پزشک ارتباط برقرار می کنند.
  • پزشکی از طریق تلفن همراه که بیشتر برای موارد مربوط به رژیم غذایی تا گلوکز خون و مسائلی که به صورت پرسش و پاسخ هستند مطرح می باشد.
  • مورد سوم که بسیار کاربردی می باشد برای مواقعی است که در شرایط بحرانی مثل زلزله یا آتش سوزی ها و حوادث غیر عادی که نیاز به درمان سریع و راهکار فوری یا ترخیص یا بستری اورژانسی می باشد توسط پزشکان مربوطه تشخیص و رسیدگی های لازم صورت می گیرد.

گستردگی بازاریابی مجازی پزشکی

امروزه با تغییرات و تحولاتی که در زمینه پزشکی و مسائل مربوط به بهداشت و هم چنین پیشرفت های بسیاری که در حوزه فناوری اطلاعات، کامپیوترها و تغییرات کلی دنیای کنونی صورت گرفته است، بازاریابی مجازی پزشکی نیز بالتبع از اهمیت بالایی برخوردار شده است. وجود گوشی ها و تبلت ها، لب تاپ ها و سیستم های کامپیوتری که بسیاری از مردم از آن ها استفاده می کنند تاکیدی بر این موضوع است.

می توان گفت که تقریبا اکثریت افراد جامعه حتی در روستاها و مناطق دور به وسایل ارتباط جمعی دسترسی دارند. حتی جدا از مباحث پزشکی شرکت ها و موسسات خصوصی و دولتی بزرگ مثل شرکت های داروسازی یا سازمان تامین اجتماعی و هم چنین وزارت بهداشت که در راس امور پزشکی قرار دارند نیز از فضای مجازی بهره لازم را می برند. سیستم های مکاتبات و اتوماسیون و خرید های سازمانی و بسیاری از امور دیگر را نه به صورت حضوری بلکه با روش های مجازی و فعالیت در فضای مجازی و تبلیغات انجام می دهند.

بازاریابی مجازی پزشکی گرایشات مردم را تغییر داده است

خیلی از افراد به علت مشکلات اقتصادی، به مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی دسترسی ندارند. فرهنگ اشتباه و ترس از مراجعه حضوری هم باعث شده که خود درمانی هایی را انجام دهند. این امر باعث شده که در خیلی از موارد نتایج اشتباهی حاصل شود. بنابراین بسیاری از افراد به دلایل ذکر شده تمایل بیشتری برای درمان مجازی پیدا می کنند.

مزایای بازاریابی مجازی پزشکی

  • پیدا کردنبیمارانی که شاید حتی مریضی یا مشکلی نداشته باشند و به فکر سلامت روح و جسم خود می باشند و در جهت ارتقای سلامت عمومی خود اقداماتی انجام می دهند. این افراد پتانسیل تبدیل شدن به مشتریانی دائمی برای پزشکان و دندان پزشکان را دارند و سود آوری بلند مدتی را از طریق مجازی نصیب شما می کنند.
  • اگر بازاریابی مجازی پزشکی به صورت صحیح و طبق اصول صورت بگیرد اطلاعات دقیق و کاملی با کیفیت بالا به بیمارداده شود. در نتیجه هم پزشک و هم مریض شرایط ایده آل را پیدا کرده و به صورت کلی پرونده شخصی برای فرد مورد نظر باز می شود. هم چنین با این کار پرونده ای تشکیل می شود که می توان در نوبت های بعدی نیز استفاده کرد.
  • جذب افرادی که مشتری مطب شما نیستند و از حوزه شما خارج هستند نیز از فواید بسیار خوب بازاریابی مجازی پزشکی می باشد. وقتی بازاریابی مجازی و تبلیغات مناسب صورت گیرد خواهید دید که تعداد مشتریان و مراجعه کنندگان شما نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.
  • کیفیت ارائه خدمات پزشکی و شناخت شرایط و رفتار مشتری موجب ارتباط نزدیک شما با فرد مورد نظر شده و تبلیغات دهان به دهان که از مباحث مهم بازاریابی مجازی پزشکی می باشد باعث می شود که یک شخص شما را به چندین شخص معرفی کند. به این صورت است که تعداد مشتریان شما بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد و تاثیری مثبتی برای مجموعه شما دارد.

مطالعه مقالهپیشنهاد ویژه مطالعه این مقاله: تبلیغات پزشکی قوی با استفاده از بازاریابی دهان به دهان

  • مهمترین فایده این بازاریابی صرفه جویی های اقتصادی و زمانی آن است باداشتن اینستاگرام و وب سایت هزینه های تبلیغا

در این مدل بازاریابی چه نکاتی مهمند؟

در حالت کلی اگر بخواهیم به بازاریابی مجازی پزشکی در فضای آنلاین بپردازیم باید به مواردی توجه کنیم. اولین مورد که باید به آن دقت کنیم، وضعیت جامعه و نوع افراد است. مطالعه آماری افراد هم باعث می شود اطلاعاتی در مورد درآمد، فرهنگ و نوع زندگیشان به دست می آوریم. نکته دیگر توجه به امر تبلیغات و ارائه تخفیفات است. این مورد باعث جذب مشتریان و تبدیل آنها به مشتریان وفادار می شود. در آخر روانشناسی افراد، آموزش کارکنان و فعالین در زمینه فضای مجازی است. این موارد باعث هر چه بهتر شدن ارائه خدمات و بسیاری از عوامل دیگر خواهد شد.

اینستاگرام و وب سایت از مهمترین ابزارهای بازاریابی مجازی پزشکی هستند

شما پزشکان و دندان پزشکان عزیز می توانید با فعالیت در حوزه بازاریابی مجازی پزشکی به برخی افراد که از نظر مالی یا به دلایل متفاوت شرایط حضور در مطبتان را ندارند، کمک شایانی کنید. در کنار آن میتوانید با ارائه تخفیفات خاص برای افراد بی بضاعت امری بسیار انسان دوستانه را انجام دهید. قطعا این کار موجب شادی و سلامت روح و روان افراد و امری نیک و خوب در جامعه ما خواهد شد.

emagine.com